Jelcinova Rusija
 


Samo Rugelj
PRAVA
...

1. Obuti maček
2. Alvin in veverički 3
3. Podzemlje: Prebujenje
4. Pisma Sv. Nikolaju
5. Parada

1. The Grey
2. Podzemlje: Prebujenje
3. One for the Money
4. Red Tails
5. Samomorilec

2012 (c) UMco  
studio meditas  




Goran Vojnović
Premiera 106, 25. avgust 2005

SLOVENSKI FILM

Slovenski naslov: SLEPILO
Originalni naslov: Slepilo
Igrajo: Dejan Lendvaj, Kaja Bilodjerič, Andrej Krček, Vlado Novak
Režija: Jan Bilodjerič
Scenarij: Jan Bilodjerič
Producent: Doba Epis
Žanr: drama
Distributer: A.G.Market
Trajanje: 110 minut
Premiera: 25. avgust 2005
Internet: www.slepilo.com

Novi slovenski neodvisni izdelek Slepilo je prepotoval dolgo pot od svojega nastanka do kino dvoran. Režiser Jan Bilodjerič in njegovi sodelavci so se dolgo borili najprej za izdelavo filma ter nato tudi za njegovo povečavo, ki so si jo morali zagotoviti sami s pomočjo sponzorjev. Vmes si je film prislužil častno omembo na festivalu neodvisnega filma v New Yorku ter se po pridobitvi filmske kopije predstavil še v Portorožu in Motovunu.
Film skuša čimbolj realistično prikazati zgodbo dveh odvisnikov, Tadeja (Dejan Lendvaj) in Lane (Kaja Bilodjerič), ki se zaradi mamil pogrezneta na samo dno. Iz več resničnih zgodb Slepilo prikaže tisto najbolj pogosto, morda že stereotipno, ter vanjo vključi vse grozote narkomanskega življenja od prvega radovednega preizkušanja drog pa do kraj, izsiljevanj, prostitucije ter na koncu prevelikih odmerkov in rešilnih avtomobilov. Film preseneti s svojo odgovornostjo in dosledno resnostjo pripovedovanja, a prav zavoljo želje po popolni dokumentarističnosti so posamezni prizori precej podobni igranim rekonstrukcijam resničnih dogodkov iz kakšnega dokumentarnega filma.
V filmu poleg številnih neznanih obrazov, ki povečini precej dobro opravijo s svojo prvo filmsko izkušnjo, nastopijo še nekateri znani obrazi. Vlado Kreslin, katerega nekaj pesmi filmu pomaga do močnejšega čustvenega učinka, v filmu nastopi s svojim bendom, tu pa sta še igralca Alojz Svete in Vlado Novak v manjših vlogah.










Kako vam je všeč nova grafično-vsebinska podoba naše tiskane revije?


Kakšna nova podoba?
Prejšnja mi je bila bolj všeč.
Ne opazim bistvenega premika na bolje ali slabše.
Nova podoba mi je bolj všeč.
Premik na bolje, a želim si še več sprememb.